Endodontinis gydymas – dantų šaknų kanalų gydymas

Endodontinis gydymas (danties šaknų kanalų gydymas) taikomas išsaugoti dantis. Endodontinio gydymo dėka įmanoma išsaugoti sugedusį arba labai infekuotą dantį. Endodontinis gydymas reikalingas tuomet, kai danties šaknies kanalo viduje esantis minkštasis audinys (pulpa) yra uždegiminis ar infekuotas.
Pulpa – danties ertmę užpildantis minkštasis audinys, esantis po kietųjų danties audinių emalio ir dentino sluoksniu. Ją sudaro nervų rezginys, kraujagyslių tinklas, purusis jungiamasis audinys, įvairios ląstelės. Pažeidus pulpą dantis tampa negyvybingas, nes žūsta kraujagyslės ir nervai, dantis netenka inervacijos – ypatybės. Endodontinio gydymo reikia tuomet, kai pulpa yra infekuota.
Mikroorganizmai ir jų toksinai danties kanalėliais į pulpą gali patekti iš ėduonies pažeistos ertmės, gilių periodontologinių kišenių, traumų atvejais, kitų danties pažeidimų (įtrūkimų, skilimų, erozijų, pleištinių defektų ir kt. atvejais).
Jei kanalai negydomi, bakterijos iš infekuotos pulpos per šaknies viršūnę gali patekti už šaknies ribų ir sukelti šalia esančių danties audinių uždegimą – periodontitą. Po truputį pradeda tirpti žandikaulio kaulas.

Ženklai ir simptomai, rodantys, kad reikia gydyti dantų šaknų kanalus:

Skausmas – jis gali būti:
ilgai trunkantis;
ūminis, aštrus, priepuolinis. Jis gali plisti į ausį. Dažniausiai pasireiškia vakarais ar naktį;
nuolatinis, kartais maudžiantis ar plėšiantis, pulsuojantis.

Skausmą gali išprovokuoti:
karštis;
sukandimas ar prisilietimas;
skausmas be priežasties;
danties spalvos pakitimas;
dantenų patinimas, pūlinių, fistulių susidarymas;
trauma. Traumos atveju, nors ir nėra matomų danties pažeidimų, būtina kreiptis į gydytoją odontologą, kad jis įvertintų danties gyvybingumą.
Būna atvejų, kai nėra jokių simptomų. Tuomet tik atlikus apžiūrą, padarius rentgeno nuotraukas, galima pasakyti, ar reikia endodontinio gydymo.

Gydymo etapai:
mechaninis, cheminis kanalų valymas pašalinant pulpą;
viršūnės ieškikliu išmatuojamas darbinis kanalo ilgis. Rankiniais arba mašininiais endodontiniais instrumentais išmatuotame ilgyje valomi ir formuojami kanalai.
Mechaninis kanalų valymas iki galo nepanaikina infekcijos, todėl šis valymas derinamas su kanalų irigavimu, naudojant cheminius tirpalus. Kad poveikis būtų geresnis, cheminiai tirpalai aktyvinami ultragarsu;
hermetiškas kanalų užvėrimas plombine medžiaga – gutaperča.

Pacientui atlikus endodontinį gydymą ir atstačius danties vainiką pasirinkta restauracija, yra išsaugomas natūralus dantis, kuris atlieka kramtymo funkciją. Endodontiškai gydytus dantis rekomenduojama protezuoti, todėl kad šios restauracijos ne tik atkuria kramtymo funkciją, bet ir užtikrina tvirtumą.

Endodontinis gydymas yra atliekamas per vieną ar kelis vizitus, tai priklauso nuo situacijos sudėtingumo ir ligos.